Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/pbel23/domains/palu.bel.tr/public_html/database.php on line 4
Palu Belediyesi | Haber, Duyuru
Urartu Kitabelerine Nostalji Trenle Yolculuk
Yazan: Admin Yayın Tarihi:02-10-2014 774 Okunma

Fırat Üniversitesi öğrencileri İlçemize  Urartu Kitabelerine Nostalji Trenle Yolculuk Adlı Gezi Düzenledi.

Fırat Üniversitesi’nin “Palu Urartu Kitabelerine Nostalji Trenle Yolculuk” adlı gezisi güzel bir havada, coşkulu bir katılımla gerçekleşti. Geziye yaklaşık olarak 600 kişi katıldı. Belediye Başkanımız, Palu kaymakamı, Fırat Üniversitesi Rektörü, Üniversitenin akademik ve İdari Personeli, öğrenciler, Palu Derneği üyeleri ve Palu halkının katıldığı gezide İlçemizin tarihi ve doğal güzellikleri tanıtıldı.

İlçemize trenle gelen gezi grubu, Belediye Başkanı,  İlçe Kaymakamı ve kalabalık bir halk topluluğu tarafından karşılandı. Çarşı merkezinde gezdirilen gurup Belediye önündeki otobüslerle Cimşid Bey Külliyesine kadar taşındı. Cemşid Bey Külliyesinden yaya olarak devam eden gezide sırasıyla; Şeyh Yasin Efendi Türbesi, Dükkanönü Camii, Alacalı Mescid, tarihi çeşmeler, Palu Kalesi(Urartu Kitabesi, Kaya Tüneli, Kaya Merdivenleri, Kaya Mezarları, Saray kalıntıları, tapınma nişleri, su sarnıçları) gezilerek kalenin zirvesine çıkıldı. Dört bir yana hakim kale zirvesinden Murat nehrinin kıvrım kıvrım akışı, vadideki Palu yerleşkesinin tepeden görünüşü bütün gezi gurubunu büyüledi. Çarşıbaşı mahallesindeki Çarşıbaşı Hamamı, Küçük Camii, Ulu Camii, Kilise, Kindik Mescidi, Kindik Kayalığı, Eblaşiye Camii(Şeyh Selahattin Efendi Türbesi) gezilerek nihayet varış noktası olan Tarihi Palu Köprüsüne varıldı. Tarihi Palu Köprüsü üzerinde kurulan masalarda yemekler yendi ve müzik programı düzenlendi. Daha sonra Şeyh Ali Septi Hazretleri Türbesi ile Şeyh Mahmut Samini Hazretleri türbeleri gezilerek gezi sonlandırıldı. Palu Demiryolu Köprüsü üzerinde bekleyen trenle gezi gurubu uğurlandı.

Bu etkinlikte katkısı ve emeği olan; Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbettin DEMİRDAĞ’a, üniversitenin akademik ve idari personeline,Palu Kaymakamı Mehmet Fatih ÇİÇEKLİ’ye ,Palu Belediye Başkanımız Mehmet Sait DAĞOĞLU’na ve Belediye çalışanlarına,  Palu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet ŞEKERCİ’ye dernek yönetimi ve üyelerine, organizasyonu sağlayan Öznur AKSOY’a, bizleri yalnız bırakmayarak geziye bizzat katılan il genel meclisi üyelerimize, esnaflarımıza, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve halkımıza teşekkür ediyoruz.

Büyük bir turizm potansiyeline sahip olan ilçemizin bu tür etkinliklerle tanıtılması büyük önem arz etmektedir. Tarih boyunca mertliği, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve azmi ile nam salmış olan Palu halkının misafirperverliğini göstermesi, yapılacak etkinlikleri sahiplenmesi bu tür çalışmaların yaygınlaşmasına ve ilçemizin sosyo-ekonomik olarak kalkınmasına vesile olacaktır.

 

NÖBETÇİ ECZANELER
Eczanesi
Tlf:
HAVA DURUMU
PALU
Top
  • Sosyal Medya Adreslerimiz