Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/pbel23/domains/palu.bel.tr/public_html/database.php on line 4
Palu Belediyesi | Haber, Duyuru
2.Harput-Palu Kültür Yolu Tren Yolculuğu
Yazan: Admin Yayın Tarihi:30-04-2017 734 Okunma

2.Harput-Palu Kültür Yolu Tren Yolculuğu

Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Elazığ Valiliği’nin koordinasyonunda Kaymakamlığımız, Belediye Başkanlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde Elazığ’dan Palu’ya nostaljik tren yolculuğu yapıldı. Sabah saatlerinde Elazığ Garı’nda bu nostaljik geziye katılmak isteyen yaklaşık olarak 1500 kişi toplandı.  

       Tren yolculuğuna katılan misafirlerimiz Mastar Dağı, Keban Baraj Gölü ve Murat Nehri Vadisinin güzelliklerini seyrederek Palu’ya ulaştılar.

       Palu İstasyonu’nda Kaymakamımız Sayın Mehmet ÖZTÜRK, Belediye Başkanı Mehmet Sait DAĞOĞLU,  İlçe Protokolü ve vatandaşlar tarafından karşılanan misafirler, Mehter takımı kortej yürüyüşü eşliğinde Hükümet Konağı bahçesine gelerek düzenlenen sanatsal ve kültürel sergiyi gezdiler.  

       Etkinliğimize Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet DEMİRBAĞ, Ak Parti İl Başkanı Ramazan GÜRGÖZE katıldı.

   Araçlarla Eski Palu’ya taşınan misafirlere Şeyh Yasin Efendi Türbesi, Palu Kalesi, Alacalı Mescit, Dükkanönü Camii, Cemşid Bey Külliyesi, Urartu Kaya Merdivenleri, Küçük Camii, Çarşıbaşı Hamamı, Ulu Camii, Zincirli Han, Surp Lusavoriç Kilisesi, Şeyh Selahaddin Efendi Türbesi, Tarihi Palu Köprüsü, Şeyh Ali Septi ve Şeyh Mahmut Samini Türbeleri gezdirildi. Bölgedeki tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere hayran kalan misafirler Palu Demiryolu Köprüsü’nden trene binerek Elazığ’a dönüş yaptılar.

Palu Belediye Başkanı M.Sait DAĞOĞLU yapmış olduğu açıklamada: “Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasındaki hafta ‘Turizm Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Turizm, ekonomik kalkınmaya çok büyük bir katkısı olan ve tüm dünyada hızlı gelişen ve genişleyen sektörlerin başında gelmektedir. Bilindiği gibi ilçemiz tarih, doğa ve inanç turizminin yaygın olduğu Türkiye’nin en önemli merkezidir. Birçok kültür varlığına sahip olan ilçemizde görülmeye değer nice tarihi eserler ve doğa harikası mekânlar bulunmaktadır. Dünya’nın sayılı tarihi eserleri arasında yer alan Palu kentin en önemli turizm değerleridir. Doğal, tarihi ve kültürel miraslara sahip Dünya’nın görülmesi gereken en gözde ilçesidir. Ticari hayatı, ekonomik ve sosyal hinterlandıyla geniş bir yatırım olanağına sahip olan Palu, Tarihi İpek yolu güzergâhında yer alan büyük bir ticaret kentidir. Bütün bu güzelliklere sahip olan ilçemizi Dünya’ya tanıtıp turizm sektöründe istenilen bir seviyeye ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu vesileyle şehrimizdeki etkinliğe katılan vatandaşlarımıza ve turizm sektöründe yer alan kişi ve kurumların temsilcilerine güzel ilçemiz Palu’yu tanıtımında göstermiş oldukları katkıdan ötürü teşekkür ediyorum. ”Dedi.

NÖBETÇİ ECZANELER
Eczanesi
Tlf:
HAVA DURUMU
PALU
Top
  • Sosyal Medya Adreslerimiz