Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/pbel23/domains/palu.bel.tr/public_html/database.php on line 4
Palu Belediyesi | Haber, Duyuru
Palu Urartu Kitabelerine Nostaljı Yolculuğu"
Yazan: Admin Yayın Tarihi:29-04-2018 1062 Okunma

Fırat Üniversitesi öğrencileri İlçemize  Urartu Kitabelerine Nostalji Trenle Yolculuk 2 (Palu) Adlı Gezi Düzenledi.

Fırat Üniversitesi’nin “Palu Urartu Kitabelerine Nostalji Trenle Yolculuk 2 (Palu)” adlı gezisi güzel bir havada, coşkulu bir katılımla gerçekleşti. Geziye yaklaşık olarak 1500 kişi katıldı. Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ, İlçe Kaymakamımız Mehmet ÖZTÜRK, Belediye Başkanımız M.Sait DAĞOĞLU, Üniversitenin akademik ve İdari Personeli, öğrenciler  ve Palu halkının katıldığı gezide İlçemizin tarihi ve doğal güzellikleri tanıtıldı.

İlçemize trenle gelen gezi grubunu Belediye Başkanı,  İlçe Kaymakamı ve kalabalık bir halk topluluğu tarafından karşılandı. Çarşı merkezinde gezdirilen gurup Belediye önündeki otobüslerle Palu Kalesine kadar taşındı. Yaya olarak devam eden gezide; Palu Kalesi gezilerek (Urartu Kitabesi, Kaya Tüneli, Kaya Merdivenleri, Kaya Mezarları, Saray kalıntıları, tapınma nişleri, su sarnıçları) kalenin zirvesine çıkıldı. Dört bir yana hakim kale zirvesinden Murat nehrinin kıvrım kıvrım akışı, vadideki Palu yerleşkesinin tepeden görünüşü bütün gezi gurubunu büyüledi.  Daha sonra Dükkanönü Camii, Alacalı Mescid, tarihi çeşmeler, Çarşıbaşı mahallesindeki Çarşıbaşı Hamamı, Küçük Camii, Ulu Camii, Kilise, Kindik Mescidi, Kindik Kayalığı, Tarihi Palu Köprüsü gezilerek nihayet varış noktası olan Palu Konağına varıldı. Palu Konağında yemekler yendi ve müzik programı düzenlendi. Daha sonra Şeyh Ali Septi Hazretleri Türbesi ile Şeyh Mahmut Samini Hazretleri türbelerine Belediye Otobüsleri ile seferler düzenlendi. Palu Demiryolu Köprüsü üzerinde bekleyen trenle gezi gurubu uğurlandı.

Bu etkinlikte katkısı ve emeği olan; Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbeddin DEMİRDAĞ’a, üniversitenin akademik ve idari personeline,Palu Kaymakamı Mehmet ÖZTÜRK’e ,Palu Belediye Başkanımız Mehmet Sait DAĞOĞLU’na ve Belediye çalışanlarına,  bizleri yalnız bırakmayarak geziye bizzat katılan görevli öğretmenlere, esnaflarımıza, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve halkımıza teşekkür ediyoruz.

Büyük bir turizm potansiyeline sahip olan ilçemizin bu tür etkinliklerle tanıtılması büyük önem arz etmektedir. Tarih boyunca mertliği, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve azmi ile nam salmış olan Palu halkının misafirperverliğini göstermesi, yapılacak etkinlikleri sahiplenmesi bu tür çalışmaların yaygınlaşmasına ve ilçemizin sosyo-ekonomik olarak kalkınmasına vesile olacaktır.

NÖBETÇİ ECZANELER
Eczanesi
Tlf:
HAVA DURUMU
PALU
Top
  • Sosyal Medya Adreslerimiz